Dyrygent Valery Gergiev, przyjaciel Putina, wykluczony z tournée Filharmoników Wiedeńskich po Stanach Zjednoczonych

NOWY YORK 25 lutego 2022 08:15 CET

Valery Gergiev, dyrygent blisko związany z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, nie poprowadzi Filharmoników Wiedeńskich w składającego się z pięciu koncertów tournée po Stanach Zjednoczonych, które rozpocznie się w piątek koncertem w Carnegie Hall.

68-letni rosyjski dyrygent jest dyrektorem muzycznym Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, odbywającego się tam Festiwalu Białe Noce i jest głównym dyrygentem Filharmonii Monachijskiej. Otrzymał nagrodę Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej, którą Putin przywrócił w 2013 roku i często wyrażał poparcie dla powszechnie potępionionego za nakazanie rozpoczętej w czwartek inwazji na Ukrainę Putina. „Ta zmiana została dokonana z powodu ostatnich wydarzeń na świecie” – powiedziała rzeczniczka Carnegie Hall Synneve Carlino. Ron Boling, rzecznik orkiestry, powiedział, że Filharmonia nie będzie komentować, czy decyzja została podjęta przez orkiestrę, Gergieva czy Carnegie.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak słynny Teatro alla Scala z Mediolanu wysłał list do Gergiewa, prosząc go o wyraźne oświadczenie na rzecz pokojowego rozwiązania na Ukrainie, w przeciwnym razie nie będzie mógł wrócić, by dokończyć pracę nad „Damą pikową” Czajkowskiego. Gergiev został już lekko zakontestowany przez publiczność podczas spektaklu w środę wieczorem, ale sytuacja zmieniła się dramatycznie wraz z inwazją rosyjską, powiedział rzecznik teatru Paolo Besana. Po raz kolejny artysta miał się pojawić w Mediolanie 5 marca.Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala, który jest prezydentem La Scali, powiedział, że wniosek został złożony, ponieważ Gergiev wielokrotnie deklarował swą bliskość z Putinem. „Prosimy go o zajęcie jasnego stanowiska przeciwko tej inwazji, a w przypadku, gdy tego nie zrobi, jesteśmy zmuszeni zrzec się współpracy” – powiedział Sala. „Oczywiste jest, że może to spowodować zmianę poziomu, ale wobec takiej sytuacji musimy działać”.

Posty w Internecie w ostatnich dniach obiecywały protesty w Carnegie Hall, gdzie Gergiev miał prowadzić Filharmoników Wiedeńskich w piątkowy i sobotni wieczór oraz w niedzielne popołudnie. Orkiestra udaje się następnie do Hayes Hall w Neapolu na Florydzie na występy we wtorek i środę. Gergieva zastąpi na koncertach w Carnegie dyrektor muzyczny Metropolitan Opera Yannick Nézet-Séguin, pomimo własnego napiętego harmonogramu w związku z premierą w Met w poniedziałek wieczorem pięciogodzinnej oryginalnej francuskiej wersji „Don Carlosa” Verdiego.

Także rosyjski pianista Denis Matsuev nie wystąpi w piątek zgodnie z planem. W 2014 roku Matsuev powiedział, że popiera aneksję Krymu przez Rosję.

Weekendowe programy pozostaną niezmienione, a solista zostanie ogłoszony wraz z dyrygentem na koncerty na Florydzie.

Los Angeles Times

https://www.latimes.com/entertainment-arts/story/2022-02-25/russian-conductor-valery-gergiev-vienna-philharmonic-us-tour